https://konferencjatradingowa.pl/

ogólnotematyczna strona o prawie, domu, zdrowiu i internecie

Zdrowie

Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa – potrzebne jest podejście systemowe

Pozaustrojowa terapia falą uderzeniową jest zabiegiem nieinwazyjnym, stosowanym głównie w leczeniu kamieni nerkowych oraz jako zabieg ortopedyczno-fizjoterapeutyczny. Leczenie to zostało po raz pierwszy zainicjowane i rozwinięte przez Josepha P. Ganna; chociaż uzyskał dyplom lekarza na Uniwersytecie w Chicago, nie kontynuował tego konkretnego szkolenia z powodu braku funduszy. Jednak opracował innowacyjną maszynę zwaną Shock Wave Detector, która została opracowana w celu przeciwdziałania skutkom fal uderzeniowych na organizm.

Od tego czasu terapia falą uderzeniową przeszła wiele postępów i jest stosowana coraz częściej i skuteczniej, przy aplikacji na ciało specjalnych materiałów. Najczęstsze z nich to przezskórna stymulacja elektryczna i ultradźwięki. Najczęstsze rodzaje leczenia dotyczą mężczyzn z zaburzeniami erekcji oraz pacjentów, którzy niedawno przeszli operację usunięcia guza lub korekcji wady deformującej. Znajduje również zastosowanie w leczeniu pacjentów po urazach. Na przykład, jeśli pacjent uległ wypadkowi i potrzebował operacji w celu naprawy niektórych uszkodzeń kończyny, można temu zapobiec, stosując terapię falą uderzeniową.

W badaniu przeprowadzonym przez American Journal of Sports Medicine uczestnikami byli mężczyźni, którzy niedawno doznali urazów chirurgicznych kończyn dolnych. Mężczyźni ci zostali podzieleni na dwie grupy, jedną leczoną ESWT i drugą leczoną pozorowaną akupunkturą. Wyniki pokazały, że w grupie poddanej ESWT nastąpił istotny wzrost ilości krwi pompowanej do bolącej kończyny. Jednak gdy badani brali udział w pozorowanej akupunkturze, nastąpił znaczny spadek przepływu krwi do miejsca urazu.

Akupunktura pozorowana była skuteczniejsza w korygowaniu anatomicznej asymetrii między stopą a kostką niż ESWT.

Jednak w grupie, która otrzymała terapię falą uderzeniową, nastąpiło istotne zmniejszenie bolesnego efektu pięty oraz zmniejszenie czułości odczuwanej w miejscu kontuzji. Naukowcy odkryli, że istnieje znacząca korelacja między stopniem odczuwanego bólu a ilością krwi pompowanej do dotkniętych obszarów. Na tej podstawie wyciągnęli wniosek, że wyniki badania potwierdziły skuteczność ESWT w korygowaniu deformacji i entezofitozy mięśni.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań dotyczących związku między odczuwanym bólem a funkcjonowaniem powięzi podeszwowej i ścięgien Achillesa. Powięź podeszwowa to twardy włóknisty pas tkanki łącznej, który biegnie od kości piętowej do palców stóp i jest niezbędny dla stabilności łuku. Biegnie wzdłuż ścięgna, ale oddziela się od niego i to mocniejsze, krótsze włókna powięzi podeszwowej przejmują większość nacisku wywieranego na ostrogi piętowe. Zapalenie powięzi podeszwowej z powodu urazu może ograniczać ruch ścięgna Achillesa, co powoduje zwiększenie częstotliwości, z jaką pojawiają się bolesne ostrogi piętowe.

Terapia falą uderzeniową jest obecnie rutynowo stosowana jako metoda leczenia zapalenia ścięgna Achillesa. Pacjenci cierpiący na zapalenie ścięgna Achillesa otrzymują ESWT w postaci kroplówki dożylnej lub zastrzyku domięśniowego. Jeśli nie chcesz używać igieł, ESWT można również podać w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci zwykle otrzymują leczenie przez okres od dwóch do pięciu dni, w zależności od ciężkości stanu.

W 1999 roku odbyło się badanie kliniczne przeprowadzone przez National Institute of Arthritis and Musculoskeletal Disease (NIAMS), w którym wzięło udział dwudziestu dwóch chorych na zapalenie ścięgna Achillesa, którym podawano zarówno ESWT, jak i terapię falą uderzeniową. Po trzymiesięcznym leczeniu większość uczestników wykazała całkowitą poprawę, a długoterminowe wyniki wykazały średnie zmniejszenie bólu od jedenastu do sześćdziesięciu dwóch procent. Badanie wykazało również, że zabieg ten skutecznie zmniejszał częstość zaniku mięśni łydek, zmiękczenie skóry i poprawę integralności skóry. Jednak wyniki tego konkretnego badania nie były rozstrzygające, a ostateczna analiza danych nie była rozstrzygająca.

Wyniki tych badań wykazały, że ESWT była bardziej skuteczna, jeśli była podawana w grupie pierwszej, a nie w grupie drugiej. Sugeruje to, że ESWT jest najskuteczniejsza, gdy jest podawana we wczesnym okresie rozwoju objawów, umożliwiając terapeutom i lekarzom kontrolowanie nasilenia objawów. Pacjenci i opiekunowie powinni zachować ostrożność, jeśli chodzi o akceptację jakiegokolwiek tymczasowego leczenia, zwłaszcza ESWT, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *